Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MAJDAN KRÓLEWSKI    

Początki osadnictwa żydowskiego w Majdanie Królewskim (w języku jidysz: Majdan Kolbishor, Majdan Kolbasur) przypadają na XVIII wiek, a w 1891 r. powstała tu samodzielna gmina wyznaniowa, tzw. kahał. Jej pierwszym rabinem był Tuvia Horowic. Według spisu z 1921 r., w miejscowości mieszkało 565 osób pochodzenia żydowskiego.

Nie ma już synagogi w Majdanie - wkrótce po zajęciu miasta przez wojska hitlerowskie, Niemcy zmusili Żydów do jej podpalenia. Jedynym śladem po lokalnej społeczności żydowskiej jest cmentarz.

Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim położony jest w lesie, około dwóch kilometrów na południowy wschód od rynku. W połowie drogi w kierunku Komorowa należy zjechać w lewo, w drogę wyłożoną płytami betonowymi, w stronę oczyszczalni ścieków. Po dojechaniu do bramy oczyszczalni należy udać się na północny zachód, na drugą stronę miejscowego lasku (około pięć minut pieszo), gdzie położony jest kirkut otoczony pozostałością muru. Na jego terenie zachowało się kilka macew, z czego tylko dwie przetrwały w całości.


tekst: K. Bielawski & Tomasz Zieliński
zdjęcia: Tomasz Zieliński

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Majdanu Królewskiego i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas