Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
WARSZAWA - Aleksandrów

Cmentarz żydowski w warszawskim Aleksandrowie powstał prawdopodobnie w 1935 r., pomiędzy obecnymi ul. Podkowy i ul. Sosnową. Cmentarz znajduje się na zalesionym terenie, w obrębie współczesnej działki geodezyjnej nr 992, w rejestrze gruntów Wydziału Geodezji Gminy Wawer opisanej jako "dawny cmentarz żydowski". Jego założenie było związane z trwającym od 1927 r. postępowaniem o likwidację cmentarza przy obecnej ul. Izbickiej.

Jest to miejsce pochówku Żydów z Falenicy i pobliskich miejscowości. Jak twierdzą starsi mieszkańcy, w czasach Zagłady grzebano tu także zmarłych i zabitych w getcie falenickim, a podczas działań wojennych w latach 1944-1945 cmentarz miał zostać zniszczony przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wykorzystywali macewy jako tarcze strzelnicze. W kolejnych dekadach teren zalesiono. Wszelkie naziemne ślady cmentarza uległy zatarciu. Niewykluczone, że pozostałościami po nim są niewielkie ułamki betonu i piaskowca.

W sierpniu 2020 r. z inicjatywy Zbigniewa Nizińskiego z Fundacji "Pamięć, Która Trwa" na cmentarzu ustawiono stelę z czarnego granitu, z napisem: "Cmentarz żydowski założony w 1935 r. Wśród pochowanych Żydzi z getta falenickiego".

tekst: K. Bielawski

Oznakowanie drogi do cmentarza żydowskiego w Warszawie-Aleksandrowie Tablica na cmentarzu żydowskim w Warszawie-Aleksandrowie Cmentarz żydowski w Warszawie Aleksandrowie Cmentarz żydowski w Warszawie Aleksandrowie
foto: Tomasz Kowalik foto: Krzysztof Bielawski
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Odwiedź też strony poświęcone innym cmentarzom żydowskim w Warszawie:
Cmentarz żydowski na Woli * Cmentarz żydowski na Bródnie * Cmentarz żydowski w Radości
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas