Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
DAWNY CMENTARZ ŻYDOWSKI WE WROCŁAWIU PRZY UL. GWARNEJ
Cmentarz żydowski we Wrocławiu przy obecnej ul. Gwarnej powstał w 1761 roku i funkcjonował do 1856 roku. Nekropolia na Przedmieściu Świdnickim ciągnęła się wzdłuż ulicy Piłsudskiego do ul. Małachowskiego. W 1908 roku przedłużenie ulicy Dworcowej podzieliło cmentarz na dwie części. Mniejszy jego fragment zniwelowano ostatecznie w 1937 roku. Z ponad trzech tysięcy pomników, do końca wojny przetrwało kilkadziesiąt. Na straży tej drugiej od czasów średniowiecza nekropolii ustawiony był kamień z wykutą przestrogą: " Kto to miejsce spokoju naruszy, będzie toporem uderzony, topór rękę mu utnie, jeżeli grób zbezcześci". Ta niezwykła groźba z czasów proroka Izajasza chroniła cmentarz do lat ostatniej wojny, a była podobno j eszcze czytelna po 1945 roku. Niestety, mimo przestrogi cmentarz całkowicie zniwelowano, a wszystkie nagrobki zaginęły.
Na ścianie kościoła św. Maurycego znajduje się macewa, datowana na listopad 1855 roku i pochodząca z cmentarza przy ul. Gwarnej.

Na ścianie kościoła św. Maurycego znajduje się tablica epitafijna, datowana na listopad 1855 roku i pochodząca z cmentarza przy ul. Gwarnej. W inskrypcji czytamy : "Tu spoczywa człowiek sprawiedliwy, bardzo pobożny KALONIMUS syn pana CWIZAKS. Zmarł w niedzielę pierwszego kislew, pochowany jest w drugim dniu tego miesiąca czterysta dwieście dziewięć i siedem według skróconej rachuby".

tekst i zdjęcie: Ryszard Bielawski
Kliknij tu by obejrzeć film video o tym cmentarzu

strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas